ویژگیهای یک ذهن خلاق: ذهنی شاد و سرزنده داشته باشید...

ویژگیهای یک ذهن خلاق: ذهنی شاد و سرزنده داشته باشید...

ولتر زمانی گفته بود: «خداوند یک کمدین بزرگ و هستی صحنه نمایش اوست. اما مخاطبان او (انسانها) آنقدر ترسیده اند که نمیتوانند بخندند».

هنر بزرگ تمام انسانهای خلاق، شاد بودن است. اسکار وایلد زمانی گفته بود «جدی بودن، پوششی است که انسانها برای پنهان کردن سطحی بودن خود، از آن استفاده میکنند».

تحقیقات نشان داده است تعداد راه حلهایی که در هنگام شاد بودن، به ذهن انسانها خطور میکند بیشتر از شرایط عادی و متعارف است.

در کارخانه اسلحه سازی آیزنک، که یکی از بزرگترین اسلحه سازی های اروپاست، در کنار درب ورود، جایی که معمولاً با رنگ زرد روی پس زمینه قرمز، انواع اخطارها و هشدارهای ایمنی مشاهده میشود، تابلوی بزرگی با این نوشته مشاهده میشود:

در شرایط اضطراری

لباس کار خود را عوض کنید،

کت بپوشید

نگرانیهای خود را همینجا کنار در بگذارید

با خیال راحت به سمت دیگر خیابان بروید...

مدیر کارخانه توضیح میداد که پیامهای جدی و خشک دیگر اثر خود را از دست داده اند. کمی حس طنز، حتی در یک کارخانه اسلحه سازی نیز میتواند مفید باشد!

این محیط شاد و سرشار از ظنز، همان چیزی است که در گوگل و اپل و شرکتهای بزرگ تبلیغاتی جهان مشاهده میشود.

جک فاستر که از بزرگان تبلیغات در جهان است میگوید:

«زمانی که تیمهای من به صورت موازی روی یک پروژه کار میکنند در همان ساعات اولیه میفهمم که چه گروهی بهترین نتایج را ارائه خواهد کرد: گروهی که بیش از همه میخندد و شوخی میکند. گروهی که با جدیت روی پروژه متمرکز شده است، به ندرت به نتیجه ای ارزشمند دست می یابد».

به عنوان تمرین، به اشعار شاعران بزرگ فرهنگ خودمان مراجعه کنید. حس ظنز و شوخ طبعی را میتوان در لابلای سطور نوشته های آنها پیدا کرد:

پیر ما گفت خطا بر قلم صنع نرفت        آفرین بر نظر پاک خطاپوشش باد! (حافظ)


/ 0 نظر / 11 بازدید